Mezinárodní federace ledního hokeje

Co nabídl jedenáctý den?

Dvakrát došlo na nájezdy, Slovinci na závěr vítězně

Zveřejněno 12.05.2015 10:37 GMT+2 | Autor David Soumar
Slovinci výhrou nad Dánskem neodvrátili sestup, a v Ostravě se tak už bojuje jen o osud Slováků. Těm plamínek naděje vykřesala finská výhra nad Běloruskem.

Finsko – Bělorusko 3:2sn

Branky a nahrávky: 52. Donskoi (Lindell, Jokinen), 53. Hartikainen (Jaakola, Kempainen), rozh. náj. Donskoi – 46. Kovyršin (Stěpanov, Kulakov), 60. Kaljužnyj. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 8 812.

Bělorusové měli ve svých rukou osud slovenského týmu. Pokud by totiž zvládli utkání s Finskem, Vůjtkovi svěřenci by definitně přišli o šanci na postup. Slovákům asi moc do smíchu nebylo, když ve druhé třetině poslal Bělorusy do vedení Kovyršin. Finové ale zabrali a vývoj zápasu otočili.

Dlouho to vypadalo, že si Finsko připíše na své konto tříbodovou výhru. To ale nedopustil Kaljužnyj, jenž půl minuty před závěrečnou sirénou vyrovnal. Na řadu musely přijít až samostatné nájezdy. V této dovedností soutěži Finové nezaváhali a získali bod navíc.

Slovenský postup však stále není nereálný. Naši východní sousedi ale zítra potřebují porazit za tři body USA a zároveň spoléhat na výhru Norska nad Běloruskem po šedesáti minutách.

Německo – Rakousko 2:3sn

Branky a nahrávky: 45. Wolf (Pietta, Müller), 58. Reimer (Kohl, Krammer) – 35. T. Raffl (Raffl, Heinrich), 55. Rotter (Mühlstein), rozh. náj. Komarek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 11 302.

Německo potřebovalo k záchraně vybojovat jediný bod. Rakousko na druhé straně bylo v mnohem horší situaci. Rakušané se ale o body, které by je mohly odlepit ode dna skupiny A, poprali. Hostující tým dokonce dvakrát vedl, tří bodů se ale nedočkal. Nejblíže rozhodnutí byl v posledních sekundách třetí části Lebler. Jeho počínání na brankovišti, po kterém kotouč skončil v síti, vyhodnotili ale sudí jako postavení útočícího hráče v brankovišti.

Pokračovat ve čtení

I druhý odpolední duel tedy dospěl do prodloužení a následně i do penaltového rozstřelu. Sérii pohledných nájezdů zvládli lépe Rakušané. Ti tak vybojovali bod navíc a dostali se ze sestupových pozic. Nic ale ještě nemají jistého.

Slovinsko – Dánsko 1:0

Branky a nahrávky: 10. Pance (Kovačevič, Kopitar). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 6 768.

Slovinsko čekala proti Dánsku rozlučka s elitní skupinou MS. Kopitarovi svěřenci už v rámci desátého hracího dne ztratili šanci na udržení. Slovinci se ale loučit prohrou rozhodně nechtěli. Duel, ve kterém už o nic nešlo, nakonec zvládli. Obstarali totiž jedinou branku zápasu a připsali si výhru 1:0. I po vítězství však museli hráči z této malé hokejové země spolknout jednu hodně hořkou pilulku. Na jejich úkor se mezi nejlepší šestnáctkou týmů pro příští rok udrželo právě Dánsko.

Švédsko – Francie 4:2

Branky a nahrávky: 11. Josefson (Klefbom, Ekman-Larsson), 35. Forsberg (Lindholm), 41. Forsberg (Ekman-Larsson), 44. Ekman-Larsson (Eriksson, Klefbom) – 21. Fleury (Roussel, Costa), 23. Fleury (Roussel, Auvitu). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 12 490.

Francouzi stejně jako Rakušané rovněž potřebovali zabojovat o záchranu. Do duelu s favoritem vkročili dobře, když na začátku druhé třetiny vedli 2:1. Více už ale nepředvedli a Švédové si zápas pohlídali. V úvodu třetí periody se dostali do dvoubrankového vedení, na což Francie nedokázala odpovědět.

Švédsko si tak pojistilo pozici na druhém místě skupiny a už má jisté, že se na čtvrtfinále přestěhuje do Ostravy. Francouze ještě čeká s Lotyšskem a Rakouskem tuhý boj o záchranu. O tom, kdo nakonec sestoupí, rozhodnou poslední zápasy základní skupiny.