Mezinárodní federace ledního hokeje

Čtvrtfinálové zápasy

Postup USA, Kanady, Ruska a ČR

Zveřejněno 14.05.2015 23:36 GMT+2 | Autor Jakub Mezlík
Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji má za sebou čtvrtfinálové zápasy. Do bojů o medaile postupuje USA, Kanada, Rusko a Finsko.

USA – Švýcarsko 3:1

Branky a nahrávky: 31. Smith (Vesey, Arcobello), 32. Coyle (Jones, Lee), 51. Gardiner (Coyle, Lee) – 14. Josi. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 6 495. Třetiny: 0:1, 2:0, 1:0.

Švýcaři se sice proti Spojeným státům dostali ve 14. minutě první třetiny do vedení, kdy se po nádherném sólovém průniku prosadil Roman Josi, ale od té doby Hellebuyck soupeři skórovat nedovolil.

Američané čekali na svoji první branku do poloviny zápasu, pak ale během minuty skórovali hned dvakrát. Trefili se Ben Smith, kterého nechali Švýcaři volného před Berrou, a Charlie Coyle. Tomu se povedlo tečovat střelu Jonese od modré.

Švýcarská cesta za vyrovnáním nebyla úspěšná, naopak Jake Gardiner v 51. minutě přidal třetí branku USA a poslal svůj tým za postupem do semifinále.

Kanada – Bělorusko 9:0

Branky a nahrávky: 1. Burns (Crosby, Hall), 8. Ennis (Barrie, Muzzin), 11. O'Reilly (Burns), 18. Seguin (Spezza), 24. Seguin (Couturier, Muzzin), 32. Burns (O'Reilly, Eberle), 51. Seguin (Hall), 54. O'Reilly (Giroux, Savard) (TS), 56. Spezza (Burns). Vyloučení: 3:5. Využití: 3:0. Diváci: 15 126. Třetiny: 4:0, 2:0, 3:0.

Zápas Kanady s Běloruskem byl jednoznačnou záležitostí. Zámořští hokejisté nenechali nic náhodě a už od úvodní minuty šli přesvědčivě za vítězstvím. Hned po dvaceti sedmi vteřinách se totiž ujali vedení po trefě Brenta Burnse.

Kanadský obránce se v zápase trefil ještě jednou, stejně tak dvakrát skóroval i útočník Ryan O’Reilly. Třemi góly se blýskl i nejlepší střelec šampionátu Tyler Seguin.

Pokračovat ve čtení

Hokejisté s javorovými listy na dresech zvítězili vysoko 9:0 a potvrdili svoji dominanci na letošním světovém šampionátu.

Švédsko – Rusko 3:5

Branky a nahrávky: 32. Klingberg (Lander), 44. Lander (Ekman-Larsson, Klingberg), 55. Eriksson (Lander, Ekholm) – 11. Mozjakin (Malkin, Tarasenko), 17. Širokov (Tichonov, Tarasenko), 21. Malkin (Kuljomin, Bělov), 56. Malkin (Mozjakin, Kuljomin), 59. Tarasenko (Malkin). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 7248. Třetiny: 0:2, 1:1, 2:2.

Rusové zvládli skvěle začátek zápasu a zdálo se, že směřují za pohodovým vítězstvím. V první třetině se totiž prosadili Sergej Mozjakin a Sergej Širokov a ve 21. minutě zvyšoval už na 3:0 Jevgenij Malkin.

Švédům se ale povedl skvělý návrat do zápasu a do 55. minuty dokázali díky trefám Johna Klingberga, Antona Landera a Louie Erikssona vyrovnat. Jenže hned za minutu přispěchali hokejisté sborné s odpovědí. Jevgenij Malkin se prosadil podruhé v zápase a nasměroval Rusko za výhrou. Na konečných 5:3 pak ještě upravil skóre Vladimir Tarasenko trefou do prázdné branky.

Rusové si zahrají v semifinále proti výběru Spojených států. Utkání začíná v sobotu v 19:15 v O2 areně. Oba týmy se v Praze představí vůbec poprvé na tomto šampionátu.

Finsko – Česko 3:5

Branky a nahrávky: 18. Ruutu (Kontiola, Lepistö), 24. Jokinen (Lepistö, Donskoi), 45. Barkov (Jokinen) – 9. Kovář (Erat, Klepiš), 34. Jágr (Voráček, Kovář), 36. Kovář (Jágr, Voráček), 56. Jágr, 60. Sobotka. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 17 383. Třetiny: 1:1, 1:2, 1:2.

Dramatické čtvrtfinále odehráli před vyprodanou O2 arenou i čeští hokejisté. Hnáni domácím publikem měli proti Finsku herní převahu, o svém vítězství ale rozhodli až v 56. minutě.

Čechy poslal do vedení Jan Kovář, Finům se však po trefě Tuomo Ruutua povedlo do konce první třetiny vyrovnat a Jussi Jokinen je na začátku prostřední části poslal do vedení. Góly Jaromíra Jágra a Jana Kováře ale skóre do přestávky znovu převážily na českou stranu.

Ve 45. minutě se střelou z levého kruhu prosadil Aleksander Barkov a vyrovnal na 3:3, ale nakonec to byl jeho spoluhráč z Floridy, který rozhodl zápas. Jaromír Jágr si v 56. minutě vybruslil zpoza branky do dobré pozice a procedil puk přes Rinneho. Výhru 5:3 ještě pečetil střelou do prázdné branky Vladimír Sobotka.

Česká reprezentace si zahraje semifinále proti Kanadě, utkání se bude hrát v sobotu v 15:15 v O2 areně.