Mezinárodní federace ledního hokeje

Jágr rekordmanem šampionátů

Češi a Slováci mají první výhru, USA druhou

Zveřejněno 03.05.2015 00:25 GMT+2 | Autor Karolína Antošová, Vojtěch Jurák
Sobota nabídla hned šest velmi atraktivních utkání včetně zápasu českého národního týmu, který hrál druhé utkání ve dvou dnech.

Slovensko – Dánsko 4:3sn (0:0, 0:1, 3:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 49. Sersen (L. Hudáček, Pánik), 50. Viedenský (Dravecký, Lušňák), 52. Graňák (Dravecký, Laco), rozhodující sam. nájezd Daňo – 26. Bjorkstrand (J. Jensen, J. B. Jensen), 50. Hardt (Madsen), 58. Nielsen. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn (Fin.) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Start na turnaji si odbyli v poledním zápase hráči slovenského národního týmu. A premiéra fanoušky táhla – ostravská ČEZ Aréna byla beznadějně vyprodaná. Ani výborná kulisa ale Slovákům ze začátku příliš nepomohla. Střelecky sice Dány drtili, na skóre se to ale neprojevilo. Naopak to byli právě Dánové, kteří do třetí třetiny vstupovali s vedením 1:0.

Přestřelka se strhla až v poslední desetiminutovce zápasu. Slováci se nejprve dostali do vedení 2:1, poté i 3:2, pokaždé ale o jednobrankový náskok přišli. Utkání po bezbrankovém prodloužení nakonec dospělo až k nájezdům. V nich v šesté sérii rozhodl Marko Daňo.

Švýcarsko – Rakousko 3:4sn (1:0, 1:1, 1:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Du Bois (Fiala, Almond), 26. Ambühl (Josi), 52. Bieber (Almond, Grossmann) – 23. T. Raffl (Pallestrang), 44. Lebler (Herburger), 60. M. Raffl (T. Raffl, Schumnig), rozhodující sam. nájezd Komarek. Rozhodčí: Kubuš (SR), Piechaczek (Něm.) – Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 13 953.

I v pražské O2 areně skončil první sobotní duel 4:3 po samostatných nájezdech. Švýcaři sice byli po výkonech z posledních šampionátů a olympiády favoritem, nakonec ale brali jenom bod. Do vedení se dostali už ve druhé minutě a náskok si drželi až do té poslední. I tak ale nakonec padli.

Pokračovat ve čtení

Padesát vteřin do třetí sirény se totiž prosadila největší hvězda rakouského celku Michael Raffl. Útočník Philadelphie Flyers tečoval před brankou střelu svého bratra Thomase. Po bezbrankovém prodloužení přišly na řadu nájezdy. V nich se Švýcarům nepovedlo proměnit ani jeden pokus, naopak za Rakušany uspěl Konstantin Komarek, jehož nájezd byl nakonec i vítězný.

Bělorusko – Slovinsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Stas (Korobov, Gavrus), 13. A. Kosticyn (Stas, Gavrus), 24. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 60. Kitarov – 11. Jeglič (Tičar), 52. Pance (Razingar, Kopitar). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5995.

Stejně jako první dvě sobotní utkání i druhý duel v Ostravě byl nesmírně vyrovnaný. Bělorusové v roli mírného favorita útočili na tři body proti Slovinsku, za které nastoupila i největší hvězda současného výběru Anže Kopitar. V prvním utkání na turnaji ale zůstal bez gólového zásahu, na konto si připsal alespoň asistenci u gólu Žiga Pance.

Útočník italského Bolzana snižoval v 52. minutě na 2:3, což akorát Slovinsko podpořilo v závěrečném tlaku. V konci zápasu navíc dostal dvouminutový trest běloruský gólman Kevin Lalande. Slovinský tým ale při hře bez brankáře celou akci nesehrál nejlépe, čehož využil Alexandr Kitarov, který pojistil výhru Běloruska čtvrtým gólem svého týmu.

Francie – Německo 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 51. Fleury (S. da Costa, Janil) – 13. Wolf (Rieder, Hager), 60. Reimer (Hager). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Gofman - Lazarev (oba Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 5:2, navíc Hager (Něm.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 14 903.

Zajímavé střetnutí nabídl druhý zápas v O2 areně. Už druhý den šampionátu proti sobě svedl pořadatele mistrovství světa v roce 2017 – Francii a Německo. I přesto, že utkání na góly moc bohaté nebylo, oko fanouška nestrádalo.

Po opatrném začátku zahrozil z první větší akce da Costa, puk po jeho ráně ale orazítkoval jen tyč. Do vedení tak šlo díky hbité dorážce Michaela Wolfa Německo. A jednobrankové vedení drželo po většinu zápasu. Nakonec ale musela, již potřetí na turnaji, rozhodnout trefa z poslední minuty zápasu. Francie totiž necelých deset minut do konce třetí třetiny srovnala, vítězství ale Německu nakonec zachránil Patrick Reimer.

Lotyšsko – Česko 2:4 (1:0, 1:3, 0:1).

Branky a nahrávky: 23. Jordán (Červenka, Novotný), 25.Jan Kovář (Nakládal, Erat), 33. Jágr (Erat, Jan Kovář), 46. Voráček (Jan Kovář, Nakládal) – 14. Daugavinš (Darzinš), 24. M. Redlihs (Sprukts). Rozhodčí: Olenin (Rusko), Stricker (Švýcarsko) – Kilian (Norsko), Puolakka (Finsko)

Vyloučení: 4:4, navíc Sotnieks (Lotyšsko) na 5 minut a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 17.380 (vyprodáno).

Po páteční prohře se Švédy vyšel Čechům sobotní reparát na jedničku. I když vítězství nad Lotyši se nerodilo vůbec lehce, spíše naopak. Oba týmy odehrály druhé utkání ve dvou dnech, nicméně jejich výkon to nijak nepoznamenalo. Opět vyprodaná O2 arena se královsky bavila.

Nejprve ale musela spolykat pár hořkých pilulek. To když Češi inkasovali z poměrně laciných situací. Do branky se tak na začátku druhé třetiny postavil místo Saláka Ondřej Pavelec a ten už za svá záda žádný puk nepustil. Což nemohl říct na druhé straně Edgars Masalskis. Zlepšená česká ofenziva nakonec vyústila ve tři branky, včetně té od Jaromíra Jágra. Útočník Floridy se tak stal vůbec nejstarším hráčem, který se na světovém šampionátu gólově prosadil. I díky němu si Češi připsali do tabulky tři body – celkově mají na kontě čtyři.

Norsko – USA 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Ask (Tollefsen, M. Olimb) – 13. Lewis (Vesey), 26. Nelson (Krug, Lewis). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Šindler – Tošenovjan (oba ČR), Mills (Kan.). Vyloučení: 6:5, navíc Hendricks (USA) 10 min. Bez využití. Diváci: 6301.

Norové hned od začátku ukazovali, že to s nimi zámořský favorit nebude mít jednoduché. Nejenže se svým soupeřem drželi krok, ale od 7. minuty také zásluhou Mortena Aska vedli. Američané trpělivě dobývali Haugenovu branku, dokud se přeci jen nedočkali vyrovnání. Trevor Lewis prokázal důraz i přehled na brankovišti a zametl vyražený puk do sítě.

V prostřední části pak přidal Brock Nelson druhou trefu, a Spojené státy tak vedly po 40 minutách 2:1. Třetí část už žádnou branku nepřinesla. Zatímco Američané podruhé na turnaji vyhráli – první den šampionátu zdolali bez problémů Finy – Norové podruhé prohráli.