Mezinárodní federace ledního hokeje

Kanada stále bez ztráty bodu

Kanaďané v souboji o první místo porazili Švédy

Zveřejněno 07.05.2015 00:36 GMT+2 | Autor Lucie Štěrbová
Kanada je i po čtvrtém zápase stoprocentní. Naopak Slováci si prohrou 2:3 s Dánskem zkomplikovali postup do čtvrtfinále. Lotyši mají první dva body.

Rusko – Dánsko 5:2

Branky a nahrávky: 11. Panarin (Dadonov, Šipačov), 14. Mozjakin (Malkin), 39. Dadonov (Medveděv, Čudinov), 58. Mozjakin (Kuljomin, Malkin), 58. Tarasenko (Antipin, Plotnikov) - 30. Green (Spelling, O. Lauridsen), 50. Spelling. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 7682.

Rusové na turnaji prozatím vyhráli tři ze čtyř utkání. Nad jejich síly byl v pondělním zápase tým Spojených států, který ruský celek porazil 4:2, a v zápase s Dánskem chtěli své zaváhání odčinit. Vývoj zápasu ale nebyl tak jednoznačný. Rusko po první třetině sice vedlo 2:0, Green z Dánska ale v polovině zápasu snížil na 1:2. Ve 39. minutě Dadonov navýšil vedení na 3: 1 pro Rusy, v 50. minutě dostal Dány znovu na dostřel Spelling.

Jistotu tří bodů získali Rusové až v samém závěru, když v 58. minutě přidal další branku Sergej Mozjakin. „Když dostane Sergej nabito, vstřelí branku,“ komentoval výkon svého spoluhráče Viktor Tichonov. Skóre pak na konečných 5:2 upravil Tarasenko. Gólman Bobrovskij nicméně po utkání přiznal, že utkání nebylo jednoduché. „Musím pochválit Dány za jejich tvrdou práci v defenzivě. Dělali nám opravdu velké problémy.“

Švýcarsko – Lotyšsko 1:2pp

Branky a nahrávky: 59. Bieber - 25. Džerinš (Darzinš, K. Redlihs), 63. Daugavinš (Darzinš). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10.856.

Lotyšsko na úvod turnaje odehrálo tři zápasy proti třem velmi silným soupeřům – Kanadě, Česku a Švédsku – a nezískalo v nich ani bod. Ve středečním zápase proti Švýcarsku ale Lotyši zabojovali a získali po výhře 2:1 po prodloužení první dva body do tabulky. Na první branku čekali diváci v O2 areně až do 25. minuty, kdy se prosadil Džerinš, a poslal Lotyše do vedení.

Pokračovat ve čtení

To tým okolo výborně chytajícího gólmana Edgara Masalskise držel až do 59. minuty, kdy alespoň bod pro Švýcary zachránil Bieber. V 63. minutě zápas rozhodl Daugavinš a Švýcarům tak zkomplikoval cestu mezi nejlepší osmičku. „Po třech prohrách v sobě stále máme sílu na postup do čtvrtfinále,“ tvrdil po utkání novinářům lotyšský gólman Masalskis.

Slovensko – Norsko 2:3

Branky a nahrávky: 19. Surový (Gáborík, Hudáček), 22. Ďaloga (Mikuš, Tatar) - 26. Nörstebö (Hölös, M. Olimb), 36. Rosseli Olsen (Ask, Martinsen), 42. Nörstebö (Thoresen, Hölös). Vyloučení: 5:5, navíc Bartovič 10 min., Meszároš (oba SR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slováci rozehráli zápas proti Norsku výborně. Po brankách Surového a Ďalogy vedli ve 22. minutě už 2:0. Pak ale Norsko nastartovalo obrat v zápase – ve 26. minutě se trefil Nörstebö, o deset minut později vyrovnal na 2:2 Rosseli a na začátku třetí části bylo pro Slováky ještě hůř, když se podruhé v zápase prosadil Nörstebö a poslal Norsko do vedení 3:2. „Věděli jsme, že dvě branky nejsou v hokeji tolik, kluci dřeli a pak jsme se díky tomu vrátili do hry,“ popsal hru svého týmu norský kouč Roy Johansen.

A to Norové udrželi až do závěrečné sirény a Slovákům tak výrazně zkomplikovali cestu do čtvrtfinále. Ti teď musí k jistotě postupu porazit jednoho z trojice favoritů Rusko, USA nebo Finsko.

Švédsko – Kanada 4:6

Branky a nahrávky: 6. Lander (Eriksson, Granberg), 18. Rask (Klefbom, Lindholm), 18. F. Forsberg (Eriksson, Klingberg), 36. Möller (Sjögren, Ekman-Larsson) - 27. Ekblad (Burns, O’Reilly), 32. Hall z trest. střílení, 35. Couturier (Ekblad), 51. Wiercioch (Eberle, Crosby), 54. Ennis (Hall, Spezza), 59. Seguin (O’Reilly). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 16.695.

12 bodů a skóre 28:8. Taková je vizitka Kanady po čtyřech odehraných zápasech. V tom čtvrtém porazila Švédsko 4:6 a s odstupem vede skupina A. Vstup do utkání přitom tým okolo Sidneyho Crosbyho neměl ideální. Na branku Švédska poslal během první třetiny jen pět střel a naopak hned třikrát inkasoval z hokejek Landera, Raska a F. Forsberga.

Do druhé části hry ale naskočila úplně jiná Kanada – a ve 35. minutě, po brankách Ekblada, Halla z trestného střílení a Coutuiera bylo vyrovnáno. O minutu později poslal ještě naposledy v zápase Švédy do vedení Möller, ale to bylo ze strany Tre Kronor vše. V závěrečné dvacetiminutovce přidali Kanaďané ještě další tři branky a v zápase o první místo ve skupině Švédsko jasně přehráli 6:4. „Když jsme vedli, měli jsme hrát chytřeji a být více kreativní. Pro příště musíme odstranit chyby,“ shrnul pro novináře zápas Mattias Sjögren.