Mezinárodní federace ledního hokeje

Pekka Rinne překonal novodobý rekord

Finský brankář neinkasoval přes 237 minut

Zveřejněno 12.05.2015 17:30 GMT+2 | Autor Jan Hrabal
Neprůstřelnost Pekky Rinneho sice skončila, i tak se zapsal do novodobé historie mistrovství světa.

Odpolední zápas Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015 nabídl jeden velký příběh: finský gólman Pekka Rinne v něm překonal rekord Jána Lašáka v neprůstřelnosti. Jeho nynější hodnota činí 237 minut a 5 vteřin. J

Povede se finskému kouzelníkovi navýšit obdivuhodná čísla? Na to se ptal leckterý návštěvník opět vyprodaného ostravského utkání. V čase 14:30, když na kostce svítilo stále 0:0, mohlo auditorium sborově skandovat: Pekka Rinne!

„Jsem pyšný hlavně na tým, bez něj bych to nedokázal,“ řekl po skončení utkání finský gólman. V zápase si připsal 23 úspěšných zákroků stejně jako jeho běloruský protějšek Vitalij Koval.

Dvě třetiny branka nepadla, pak se Bělorusové ujali vedení, v čase 45:09 jej překonal Jevgenij Kovyršin. Finsko dokázalo dvěma slepenými góly srovnat krok a mířilo za třemi body. Ty jim ale sebrala trefa kapitána Kaljužného půl minuty před koncem.

„Tohle mě mrzí. Chtěli jsme vyhrát za tři body, nepovedlo se to,“ konstatoval finský gólman a pokračoval: „Byl to pro nás velmi těžký zápas – Bělorusko má velmi kvalitní mužstvo a ukázalo svou sílu.“

Pětašedesát minut hry nerozhodlo o vítězi, a tak musely pomoci samostatné nájezdy. V nich všichni tři Finové (!) vstřelili gól! „Klobouk dolů před našimi útočníky! Všechny nájezdy odjezdili perfektně,“ chválil.

„Já znal pouze Kosticyna z našeho dřívějšího společného působení, jsem rád, že se mi povedlo jeho nájezd chytit,“ doplnil k závěru utkání.

Po jeho skončení si puk na památku překonání obdivuhodného rekordu neschoval. „Ne, neudělal jsem to,“ pousmál se a doplnil: „Je to práce celého týmu, že se nám něco takového povedlo. Pro konečné umístění na šampionátu to ale nic neznamená.“ Rinneho rekord ale není absolutní. Ten činí 348 minut z mistrovství světa v roce 1937.