Mezinárodní federace ledního hokeje

Významné momenty #1

Vyrovnání Karla Rachůnka v roce 2010

Zveřejněno 08.10.2014 10:03 GMT+2 | Autor Robert Novotny
Památný moment utkvěl v paměti nejednomu hokejovému fanouškovi. V semifinále mistrovství světa v roce 2010 totiž Karel Rachůnek osm vteřin před koncem srovnal.

Památný moment utkvěl v paměti nejednomu hokejovému fanouškovi. V semifinále mistrovství světa v roce 2010 totiž Karel Rachůnek osm vteřin před koncem srovnal.

Český národní hokejový tým bojoval 22. května o postup do finále mistrovství světa, když se v semifinálovém utkání střetl se Švédskem. Reprezentani tří korunek vedli ve třetí třetině 2:1 a českému celku se nedařilo vyrovnat.

Dvacet vteřin před koncem třetího dějství předvedl švédský brankář Jonas Gustavsson velice sebejistý zákrok, po kterém se ke kotouči ve vlastní třetině dostal Johan Harju, jenž v té době působil v Dynamu Moskva a vyhodil ho směrem na českou bránu. Už to vypadalo, že puk skončí za brankovou čárou, nakonec se tomu však nestalo a kus černé pryže minul levou tyč pouze o pár centimetrů! Po odpískaném zakázaném uvolnění se tedy patnáct vteřin před koncem třetí třetiny vhazovalo po levici švédského strážce svatyně.

Švédský centr vyhrál vhazování, ale Jakub Voráček nic nevzdával a aktivně zabojoval při souboji u mantinelu, ze kterého nakonec vyjel s kotoučem na holi a zpoza brány hledal někoho ze spoluhráčů. Puk se nakonec dostal až ke Karlu Rachůnkovi, který se s ničím nepáral, prostřelil doslova vše, co mu stálo v cestě a osm vteřin před koncem a zařídil vyrovnání! Tehdy vznikla také populární hláška „Rachna Kachna, to to letělo!“ kterou v obrovské euforii vyslovil do mikrofonu České televize komentátor Robert Záruba.

„Dostal se ke mně puk, viděl jsem před sebou prostor, tak jsem se vší silou opřel do střely. Bylo to až neskutečné, vždyť zbývalo tak málo času. Měli jsme velké štěstí, ale snad jsme si ho zasloužili tou tvrdou prací a bojovností, co je v mužstvu. Gól věnuju malé dceři, ani ode mne jinou odpověď nečekejte,“ popisoval svoje pocity po vstřeleném gólu Rachůnek exkluzivně po třetí třetině.

Čeští fanoušci se mohli začít radovat, jelikož obránce s číslem čtyři vrátil český hokejový tým zpět do utkání. Následné prodloužení vítěze neurčilo a rozhodnout musely nájezdy. K tomu prvnímu se rozjel Magnus Johansson, ale nebyl úspěšný. Za český tým poté proměnil hned první nájezd Lukáš Kašpar.

V modrožlutém dresu zahájil druhou sérii úspěšnou střelou mezi nohy Vokouna Linus Omark. V českých barvách se rozjel k druhému nájezdu Jan Marek, volil taktéž střelu mezi nohy a byl úspěšný! Tony Martensson musel proměnit, což se mu nepodařilo a Češi se mohli radovat z postupu do finále!

Ten den se v Kolíně nad Rýnem odehrál zápas, který utkvěl v paměti snad každému hokejovému fanouškovi. Český tým ukázal obrovskou bojovnost a chuť po postupu do finále. Čeští hokejisté se stali hrdiny, kteří se bili až do úplného konce.