Mezinárodní federace ledního hokeje

Šest zápasů druhého dne

Dnes vstupuje do MSLH zbývající osmička týmů

Zveřejněno 02.05.2015 13:55 GMT+2 | Autor Kryštof Kousal
Šampionát je po včerejších zahajovacích zápasech v plném proudu. Dnes pokračuje šesti zápasy, ve kterých se vůbec poprvé představí hned osm národních výběrů.

Slovensko – Dánsko

Slovákům se v loňském olympijském roce světový šampionát příliš nepovedl. Nepodařilo se jim porazit ani jednoho elitního soupeře a navíc prohráli s Francií, takže se museli rozloučit s nadějemi na vyřazovací boje. Do „téměř domácího“ MSLH letos nastoupí zatím s pěti hráči z nejlepší zámořské soutěže. Představí se také tři hráči z Tipsport extraligy, tři z bratislavského Slovanu a další tři ze zbylých klubů KHL.

Dánský výběr Jana Karlssona do Ostravy nepřijel z žádnými vysokými ambicemi, ale z loňského turnaje dobře víme, že umí potrápit papírového favorita. V zápase základní skupiny v Bělorusku porazili Česko 4:3 po nájezdech a zkomplikovali tak favoritovi postup do čtvrtfinále. V dánském týmu budou motat hlavy tři dvojice hráčů se shodným příjmením. Bratři Lauridsenové, Poulsenové a Jensenové.

Utkání začíná dnes ve 12:15 v ostravské ČEZ Aréně.

Švývarsko – Rakousko

Hráči helvétského kříže po senzačním úspěchu v roce 2013 vloni těžce narazili, když nepostoupili do čtvrtfinále. Doplatili na těžký začátek turnaje, ve kterém podlehli Rusku, USA a Bělorusku, v pátém zápase pak nestačili na Finy. Letos budou rozhodně chtít svěřenci Glena Hanlona, které už musíme řadit do užší světové špičky, loňský neúspěch odčinit.

Švýcarům bude soupeřem první z nováčků, Rakousko. Jeho soupisce dominuje sedm hráčů z Red Bullu Salzburg, po čtyřech hokejistech vyslaly do Česka týmy Vídně a Klagenfurtu. Na soupisce figuruje také jedno jméno z NHL. 26letý křídelník Michael Raffl odehrál letos 67 zápasů za Voráčkovu Philadelphii a nastřílel 21 branek.

Pokračovat ve čtení

Utkání začíná dnes ve 12:15 v pražské O2 areně.

Bělorusko – Slovinsko

Bělorusové narozdíl od Švýcarska na loňský turnaj vzpomínají jen v dobrém. V základní skupině měly jejich výkony vzestupnou tendenci a důležité vítězství nad Švýcary je poslalo do čtvrtfinále. V něm velmi důstojně drželi krok s pozdějšimi bronzovými medailisty ze Švédska, se kterými nakonec prohráli těsně 2:3.

Slovinsko je druhým z týmů, které se do elitní skupiny kvalifikovali úspěchem v loňském roce. Nejvýraznějším jménem na soupisce je pochopitelně dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru Anže Kopitar, ale čeští fanoušci znají z domácích stadionů dlaších šest hráčů. Jihlavského obránce Mihu Štebiha, pardubického Blaže Gragorce a Roberta Kristana, mladoboloeslavské obránce Luku Vidmara a Mitju Robara a sparťanského forvarda Roberta Saboliče.

Utkání začíná dnes odpoledne ve 16:15 v ostravské ČEZ Aréně.

Francie – Německo

Souboj dvou týmů, které budou s největší pravděpodobností usilovat o setrvání v elitní skupině. Francouzi, podobně jako Rakouský výběr využívají služeb jediného hráče z NHL. Forvard Antoine Roussel v letošní sezóně vynechal v Dallasu pouze dva zápasy a dohromady nasbíral 25 bodů. Domácímu publiku budou známá především jména jedné ze dvou bratrských dvojic, Yoricka a Sachy Treillů.

Němci mají aktuálně na soupisce pouze 15 hráčů a dva gólmany. Také naši západní sousedé dodržují tradici jednoho hráče z NHL, kterým je aktuálně útočník Arizony Coyotes Tobias Rieder. V bráně Němce drží gólman Adleru Mannheim Dennis Endras, který patří každoročně mezi nejlepší gólmany a nejlepší turnaj odehrál na domácím MD v roce 2010, kde se, trochu překvapivě na úkor Tomáše Vokouna, stal nejužitečnějším hráčem turnaje.

Utkání začíná dnes odpoledne ve 16:15 v pražské O2 areně.

Norsko – Spojené státy

Večerní zápasy už budou záležitostí týmů, které do turnaje vstoupily už včera. Norové ztratili zápas s Ruskem v první třetině, kterou prohráli 0:4. Dvěma góly Thoresena sice dokázali ve drhém dějství snížit stav, ale favorit nedopustil drama a korigoval stav dalšími dvěma brankami. Norský forvard Patrick Thoresen je jedním z pěti hráčů, kteří se v pátek prosadili dvakrát.

Druhým z pětice je Američan Matt Hendricks, který ke dvěma zásahům přidal ještě asistenci a i díky jeho snahám Američané překvapivě jasně přehráli Finsko 5:1. V polovině utkání přitom na tabuli svítila jednička na obou stranách. Právě branka Hendrickse ze 32. minuty ale nastartovala spanilou jízdu USA.

Utkání začíná dnes večer ve 20:15 v ostravské ČEZ Aréně.

Lotyšsko – Česká republika

Pobaltský tým včera odpoledne v O2 areně nastoupil na Kanadu ve vysokém tempu a zdálo se, že dostojí své pověsti černého koně. Jenže v 10. minutě se trefil MacKinnon a Kanada rozpoutala kolotoč, který se zpomalil až ve čtvrté minutě druhé třetiny za stavu 5:0, kdy Mustukovse v brance vystřídal Masalskis. Lotyši už jen upravili skóre v 53. minutě brankou Daugavinše a nakonec prohráli 1:6.

Večer pak viděla O2 arena nádhernou bitvu, ve které Češi museli se Švédskem celý zápas dotahovat. Po osmi minutách prohrávali 2:0, pak se ale díky šikovné teči Jágra mohl lidmi napěchovaný moderní stánek poprvé radovat. Utkání dospělu za stavu 1:3 do třetí třetiny, ve které se děly neskutečné věci. Češi třemi brankami otočili stav ze 2:4 na 5:4, následovalo vyrovnání Švédska v přesilovce. Tre kronor nakonec zvítězili po nájezdech.

Trenér českého výběru Vladimír Růžička potvrdil, že drobné zranění Jaromíra Jágra, které včera vystrašilo fanoušky, českému veteránovi ve startu v dnešním utkání nezabrání. Na české soupisce se poprvé objevuje také jméno Radka Smoleňáka.

Utkání začíná dnes večer ve 20:15 v pražské O2 areně.