Mezinárodní federace ledního hokeje

Shrnutí dne číslo čtyři

USA přetlačily Rusy, Češi nestačili na Kanadu

Zveřejněno 04.05.2015 23:27 GMT+2 | Autor Kryštof Kousal
Čtvrtý hrací den na mistrovství světa nabízel velmi chutné menu. Souboj Ruska s USA, Švédů s Lotyši, severské derby Finů s Nory a hlavně zápas Kanada – Česko.

Rusko – Spojené státy 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Bělov (Panarin, Dadonov), 57. Plotnikov (Kulikov, Anisimov) – 7. Lewis (Jones, Eichel), 27. Krug (Jones, Faulk), 52. Arcobello (Vesey), 60. Nelson (Lee). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 8 812.

Američané měli téměř celý zápas gólově navrch. Po zaváhání gólmana Bobrovského otevřel v 7. minutě skóre Trevor Lewis. Na začátku druhé třetiny sice snížil Anton Bělov, ale Spojené státy rychle zareagovaly brankou Kruga v přesilovce pět na tři.

V polovině třetí třetiny vstřelil třetí gól USA Mark Arcobello a tato branka byla nakonec vítězná. Sborná dokázala sice zápas zdramatizovat, když po pohledné akci doklepl kotouč do prázdné brány Sergej Plotnikov, ale ze závěrečného tlaku Rusové nic nevytěžili, naopak inkasovali do prázdné brány z hole Brocka Nelsona. Američané tak zvítezili už potřetí za plný počet bodů a v tabulce skupiny B jim patří vedení.

Lotyšsko – Švédsko 1:8 (0:1, 1:3, 0:4)

Branky a nahrávky: 33. Darzinš (Daugavinš, Galvinš) – 18. Eriksson, 31. Eriksson (Ekholm, Kronwall), 34. Forsberg (TS), 40. Eriksson (Ahnelöv), 45. Möller (Ekman-Larsson, Klingberg), 50. Josefson (Lundqvist), 58. Lundqvist (Hjalmarsson, Ekman-Larsson), 60. Rask (Ericsson, Lindholm). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:3. Diváci: 15 315.

Lotyši zápas vůbec nezačali špatně. V téměř celou první třetinu byli lepším týmem, ale Švédsko využilo svou šanci v 18. minutě a dostalo se do vedení. Od druhé třetiny se obraz hry úplně převrátil. Na druhou branku Louiho Erikssona sice ještě hráči pobaltského týmu zareagovali snížením, ale od té doby už byl na ledě jen tým Tre kronor.

Pokračovat ve čtení

Nejdříve proměnil své trestné střílení bekhendovou kličkou Filip Forsberg a do konce druhé třetiny ještě stihl hattrick završit Eriksson. Stal se tak druhým hráčem Švédska, kterému se na tomto mistrovství podařilo dát tři góly v jednom zápase. Třetí třetina už byla exhibicí. Möller, Josefsson, Lundqvist a Rask a utkání před zraky 15 tisíc diváků skončilo dalším drtivým výsledkem.

Norsko – Finsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Lindell (Jokinen, Barkov), 29. Kemppainen (Lindell, Aaltonen), 31. Kemppainen (Lindell, Aaltonen), 52. Jokipakka (Komarov, Kemppainen), 53. J. Jokinen (Salmela, Barkov). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Mayer (USA) - Dahmen (Švéd.), Lederer (ČR). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:3. Diváci: 6634.

Finové od začátku utkání ukazovali, že se ambiciózního outsidera nebojí. V šesté minutě vstřelil úvodní gól střelou od modré čáry Esa Lindell. V polovině utkání pak Suomi přidali další dva takřka identické góly, oba z dorážky Joonase Kamppainena.

Další branky padaly až v poslední třetině. V 52. minutě vyslal tvrdou ránu od modré čáry Jyrki Jokipakka a zvýšil náskok svého týmu už na čtyři góly. Parádní představení Finů završil o necelou minutu později Jussi Jokinen brankou z prostoru mezi kruhy. Hráči ze země tisíce jezer tak slavili ve druhém zápase v řadě vítězství i čisté konto gólmana Rinneho.

Kanada – Česká republika 6:3 (1:2, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 20. Erat (Jan Kovář, Jágr), 36. Zaťovič (Simon, Kolář), 58. Sobotka (Voráček) - 5. Eberle (Ekblad, Duchene), 20. Hall (Muzzin, Eberle), 38. Couturier (Toffoli), 43. Seguin (Hall, Barrie), 51. Crosby (Giroux), 59. Toffoli (O'Reilly, MacKinnon). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Bulanov - Lazarev (oba Rus.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 7:5. Využití: 2:0. Diváci: 17 383 (vyprodáno).

Růžičkův výběr nevkročil do utkání úplně šťastně v páté minutě už musel Pavelec lovit puk ze své sítě, když se trefil Eberle. Kanaďané pak ve 20. minutě svůj náskok navýšili o druhý gól Halla, ale na ten se Čechům podařilo perfektně zareagovat. O dvacet sekund později tečoval puk Martin Erat a snížil na 1:2.

Ve druhé třetině se domácímu týmu povedlo vyrovnat, ale radost tribun neměla dlouhého trvání. O necelé dvě minuty po českém zásahu šly totiž javorové listy zpátky do vedení brankou Seana Couturiera. Ve třetí třetině zvyšoval na 4:2 skrytou ranou zápěstím Tyler Seguin a do tříbrankového náskoku pak dostal Kanadu kapitán Sidney Crosby.

Naději Čechům ještě dvě a půl minuty před koncem vykřesal nenápadnou střelou z osy hřiště Vladimír Sobotka, ale rychlý gól Toffoliho do prázdné branky definitivně zajistil Kanadě tři body.