Shrnutí dne číslo sedm

Bělorusové zaskočili americké mládí

Zveřejněno 08.05.2015 00:28 GMT+2 | Autor Pavel Kuba
Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji má za sebou sedmý hrací den.

Zatímco Česko s Finskem naplnili papírové předpoklady s přehledem, Švédsko se na výhru nad Německem natrápilo.

USA - Bělorusko 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 38. Nelson (Eichel), 46. Krug (Eichel, Lewis) – 32. Gavrus (Lisovec, Šinkevič), 34. Volkov (S. Kosticyn), 37. Kitarov (S. Kosticyn), 42. Kaljužnyj (A. Kosticyn, Usenko), 49. Kaljužnyj (A. Kosticyn, Lisovec).

O největší překvapení čtvrtečního dne se v Ostravě postaral výběr Běloruska. Loňský čtvrtfinalista z Minsku jako první na turnaji zaskočil mladičké Američany a díky výhře 5:2 poskočil na první příčku skupiny B. Zároveň se jednalo o první výhru Běloruska nad Amerikou v historii světových šampionátů.

Po první bezbrankové třetině si Bělorusové ve třetině druhé vypracovali tříbrankový náskok, Američané do druhé sirény stihli korigovat jen na rozdíl dvou branek. A ani ve třetí třetině se již výběr Spojených států zpět do hry vrátit nedokázal. Kaljužnyj dvěma trefami v závěrečném dějství totálně převážil misky vah na běloruskou stranu a Američané poprvé na turnaji museli poslouchat jinou hymnu než svoji americkou.

Česko - Francie 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 22. Němec (Novotný), 27. Sobotka (Krejčík), 45. Jágr (Kovář, Simon), 49. Němec (Hertl, Voráček), 55. Červenka (Němec, Krejčík) – 29. Hecquefeille (Lamperier, Guttig).

Ani první třetina paralelně hraného duelu v Praze mezi Českou republikou a Francií nenabídla v úvodní dvacetiminutovce žádnou branku. Češi sice po většinu třetiny bušili do francouzské obrany, ta ale v čele s pozorným brankářem Hardym odolávala. První změna skóre přišla až z kraje třetiny druhé. Jako první na turnaji překonal náhradního brankáře Francie obránce Němec.

Pokračovat ve čtení

Češi zásluhou Sobotky přidali ve druhé části ještě jednu branku, na jednogólový rozdíl ale do přestávky srovnal Hecquefeille. Francie následně sahala po vyrovnání, branka na 2:2 ale do druhé sirény nepadla. Ve třetí třetině totiž už dominoval jen český národní tým, který si třemi brankami pojistil povinné vítězství nad outsiderem z Francie.

Finsko - Slovinsko 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Komarov (Pesonen, Kemppainen), 7. Kontiola, 22. Barkov (Donskoi, Jokinen), 36. Kemppainen (Ruutu, Aaltonen).

Tři zápasy a dvě minuty k tomu. Tak dlouho již finský brankář Pekka Rinne drží neprůstřelnost na letošním hokejovém šampionátu. Po Dánsku a Norsku vynulovala oporu Nashvillu i trpaslíka ze Slovinska a hokejisté Finska slavili další tři body po vítězství 4:0.

Finové k třetímu vítězství na turnaji nakročili již v úvodních minutách, když si rychlými dvěma trefami vytvořili patřičný náskok. Z kraje druhé třetí třetiny přidal třetí přesný zářez mladík Barkov a odpor Slovinců byl zlomen definitivně. Na konečných 4:0 zvyšoval čtyři minuty před druhou sirénou Kemppainen, v poslední třetině již diváci v ostravské ČEZ Aréně gól neviděli.

Švédsko - Německo 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Möller (Lindström, Sjögren), 13. Lindström (Möller), 43. Klingberg (Kronwall, Möller), 49. Möller (Ekman-Larsson, Lindström) – 16. Kink (Rieder, Daschner), 30. Krämmer, 55. Plachta (Hospelt, Seidenberg)

V pražské O2 areně bylo zaděláno na druhé velké překvapení čtvrtečního dne, nakonec ale z překvapivého bodového zisku Německa sešlo. Zápas kvůli rozbitému plexisklu hraný místo tří částí na čtyři načali lépe Švédové, kteří již ve 13. minutě vedli o dvě trefy. Němci však nic nezabalili, do konce první třetiny stáhli náskok na jednobrankový rozdíl a ve druhé třetině dokonce vyrovnali na 2:2.

Euforie ale německý výběr ke druhé výhře na šampionátu už nedotáhla. Němci se ve třetí třetině vrátili do dvoubrankového náskoku a i přes drtivý finiš Německa okořeněný o kontaktní branku si vítězství vzít nenechali. Švédsko přetlačilo svého německého soka poměrem 4:3 a připsalo si třetí vítězství na šampionátu.