Mezinárodní federace ledního hokeje

Ve čtvrtfinále na Finy

Kanadu čeká Bělorusko, Čechy Finsko

Zveřejněno 13.05.2015 00:29 GMT+2 | Autor Lucie Štěrbová
Šampionát má za sebou zápasy v základní části a je jasno o čtvrtfinálových dvojicích. Vyřazovací boje se ale netýkají Slovenska, které překvapivě končí.

Kanada – Rakousko 10:1

Branky a nahrávky: 7. Barrie (O'Reilly, Giroux), 10. Duchene (Spezza, Muzzin), 12. Hall (Burns), 15. Ekblad (Eberle), 22. Spezza (Duchene, Wiercioch), 36. Eberle (Burns), 43. MacKinnon (Muzzin), 44. Spezza, 47. B. Schenn (Duchene), 55. Duchene (MacKinnon, Spezza) - 43. Heinrich (Rotter). Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 16031.

Kanada v základní skupině nadělila druhou desítku – po Německu spláchla deseti brankami i Rakousko. Jako jediný tým na turnaji tak základní skupinu zvládla bez ztráty bodu, navíc s úctyhodným skóre 49:14. Naopak Rakousko, které ještě po prohře s Kanadou drželo naději na udržení v elitní skupině, po odpoledním zápase mezi Francií a Lotyšskem, v elitní skupině končí.

Do utkání s outsiderem nenastoupil kapitán Sidney Crosby, kapitánské céčko tak na dresu nosil Hamhuis. Kanada skóre otevřela už v 7. minutě a jen do konce první třetiny soupeři nasázela čtyři branky. Po dalších dvou ve druhé části a čtyřech v poslední dvacetiminutovce nakonec zvítězila 10:1.

Bělorusko – Norsko 3:2

Branky a nahrávky: 33. Thoresen (M. Olimb, Hölös), 46. Nörstebö (M. Olimb, Thoresen) - 8. Kaljužnyj (S. Kosticyn, A. Kosticyn), 30. Korobov (S. Kosticyn, Kaljužnyj), 33. A. Kosticyn (Kaljužnyj, Stěpanov). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:3. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Bělorusko zvládlo utkání s Norskem a postoupilo ze čtvrtého místa ostravské skupiny B do čtvrtfinále. V něm změří ve čtvrtek v Praze své síly s doposud suverénní Kanadou. Ze hry jsou po vítězství Běloruska naopak Slováci, kteří ve skupině B skončili nakonec pátí.

Pokračovat ve čtení

Bělorusko šlo do vedení v zápase v osmé minutě, kdy se prosadil v přesilovce Kaljužnyj. A další dva přesilovkové góly přidali Bělorusové ve druhé třetině. Norům se ale těsně po polovině zápasu podařilo snížit na 1:3, ve 44. minutě dokonce na rozdíl jediné branky. Naději pro Slováky se jim ale vykřesat nepodařilo. Bělorusko těsné vedení udrželo až do konce utkání.

Francie – Lotyšsko 3:2sn

Branky a nahrávky: 12. Daugavinš (Darzinš, Galvinš), 26. Galviš (Darzinš, Daugavinš) - 49. S. da Costa (Fleury), 56. S. Treille (Hecquefeuille, Huet), rozhodující sam. nájezd Desrosiers. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 15.167.

Záchranářské počty mluvily před utkáním Francie s Lotyšskem jasně. Aby se zachránila Francie, potřebovala jakkoli vyhrát, Lotyšsku k záchraně stačil bod. Díky výsledku 3:2 oba týmy uhrály, co potřebovaly, oba se zachránily a sestupová černá karta zůstala v rukou Rakušanů.

Francie přitom do zápasu nevstoupila vůbec dobře. Na francouzského gólmana šla v první třetině jediná střela, nicméně po dvaceti minutách Francouzi prohrávali 0:1. Před třetí dvacetiminutovkou byla ztráta na Lotyše dokonce dvougólová, ale ve 49. minutě snižoval da Costa a v 56. minutě vyrovnal na 2:2 Sacha Treille. Osm vteřin před koncem měla Francie na hokejkách dokonce vítězství za tři body – Desrosiers ale neproměnil samostatný nájezd. Druhý „záchranný“ bod tak Francie získala v nájezdech a udržela, stejně jako Lotyšsko, elitní skupinu.

Spojené státy – Slovensko 5:4pp

Branky a nahrávky: 3. Smith (Moore, Arcobello), 5. Jones (Eichel, Lewis), 21. Lee (Faulk, Bonino), 40. Coyle (Redmond, Lee), 65. Eichel - 27. Gáborík (Dravecký, Meszároš), 31. Jánošík (Gáborík, Sersen), 37. Dravecký (Ďaloga, Kopecký), 39. Bartovič (Graňák). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 8812

Slováci do posledního utkání v základní skupině už vstupovali s jistotou toho, že je to zároveň i jejich poslední vystoupení na šampionátu. A na jejich výkonu to bylo především v prvních minutách znát. Vždyť Spojené státy vedly proti týmu, na jehož střídačce stál naposledy český trenér Vladimír Vůjtek, už po 95 vteřinách hry 2:0 a tlak měly po většinu první třetiny.

Třetí branku přidaly Spojené státy jen 27 vteřin po úvodu druhé části a slovenští fanoušci se strachovali o čest svého národního týmu. Vůjtkovu výběru se ale podařilo zabrat a v rozmezí 27. až 39. minuty skóre otočit. Alespoň částečnou slovenskou radost nicméně zmrazil hned ve 40. minutě Coyle a v závěru prodloužení se trefil Eichel. Spojené státy tak vyhráli ostravskou skupinu B a ve čtvrtfinále v Ostravě přivítají Švýcary.

Česko – Švýcarsko 2:1sn

Branky a nahrávky: 51. Zaťovič (Jan Kovář, Kolář), rozhodující nájezd Vondrka - 17. Fiala (Brunner, Streit). Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

Poslední zápas ve skupině mezi domácím Českem a Švýcarskem vzhledem k postavení obou týmů nic moc neřešil. Oba soupeři měli předem zajištěný postup do čtvrtfinále, Češi ze třetího a Švýcaři ze čtvrtého místa. Vyprodaná O2 Arena i tak hnala svůj tým za čtvrtým vítězstvím v řadě, hned v první třetině ovšem se ovšem objevily dvě komplikace. Ze hry kvůli zranění odstoupil Jaromír Jágr a v 17. minutě Kevin Fiala poslal hosty do vedení, když využil dvojnásobnou přesilovku.

Švýcarsko, které na turnaji zatím předvádí velmi nevyrovnané výkony, zvládalo s Čechy držet krok a na druhou branku si diváci museli počkat až do 51. minuty. V ní po dlouhém obléhání švýcarské branky přišla zničehonic nahrávka Kováře přes celé pásmo, kterou do branky zatloukl ranou z voleje Martin Zaťovič. Za stavu 1:1 se muselo prodlužovat, a protože ani v nastavení nepřišel rozhodující gól, došlo na samostatné nájezdy. V nich Pavelec inkasoval jednou a švýcarská hvězda zápasu Berra dvakrát. Rozhodující nájezd proměnil Michal Vondrka.

Finsko – Rusko 3:2sn

Branky a nahrávky: 25. Barkov (Pesonen, J. Jokinen), 58. Donskoi (Barkov, J. Jokinen), rozhodující sam. nájezd Donskoi - 19. Mozjakin (Malkin, Kuljomin), 55. Panarin (Dadonov, Čudinov). Vyloučení: 0:3, navíc Komarov (Fin.) 5 min. a do konce zápasu. Využití: 1:0. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Výsledek posledního čtvrtfinálového zápasu ve skupině B byl mimořádně důležitý. Vítěz narazí ve čtvrtek v Praze na domácí Česko, poražený tým zůstane v Ostravě a rozdá si to o postup se Švédy. Duel Finska s Ruskem proto sliboval zajímavou podívanou. Lépe začali Rusové, které poslal do vedení Sergej Mozjakin. Ten se z ničeho nic ocitl v 18. minutě sám před bránou a chybu finské obrany potrestal úvodním gólem zápasu.

Krátce po první přestávce bylo vyrovnáno, Alexander Barkov bleskově zužitkoval přesilovku. Rusové byli celý zápas střelecky aktivnější, podruhé se dokázali prosadit ale až v 55. minutě. Artemin Paramin ve skrumáži před brankou bekhendem překonal Rinneho a vypadalo to, že si Rusové už vítězství pohlídají. Tři minuty před koncem ale střelec prvního finského gólu Barkov přihrál před bránu Joonasu Donskoiemu a ten střelou pod horní tyčku poslal zápas do prodloužení.

Nastavený čas vítěze neurčil, došlo tedy stejně jako v paralelně hraném zápase v Praze na nájezdy. V nich potvrdil skvělou formu na letošním turnaji Pekka Rinne, který v dovednostní soutěži udržel čisté konto a Joonas Donskoi brankou mezi betony Bobrovského poslal Finsko do souboje s Českou republikou.