Mezinárodní federace ledního hokeje

Výhra pro Kanadu i Rusy

První zápasy vítězně zvládli hráči Kanady, Ruska i Švédska

Zveřejněno 02.05.2015 01:28 GMT+2 | Autor Lucie Sterbova
Vítězně vstoupit do turnaje se podařilo favoritům z Kanady i Ruska. Finové zaváhali s výběrem USA a Češi v dramatickém zápase podlehli Švédsku po nájezdech.

Kanada – Lotyšsko 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. MacKinnon (Spezza, Savard), 14. Spezza (Hamhuis, MacKinnon), 15. Duchene (Hall), 23. Toffoli (Hamhuis, Burns), 24. Spezza (MacKinnon, Crosby), 60. Crosby (TS) – 53. Daugavinš (Darzinš, Džerinš). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 16013.

V prvním utkání v pražské O2 aréně potvrdila Kanada roli favorita a porazila Lotyšsko vysoko 6:1. Lotyši sice prvních deset minut na gólmana Smithe nepříjemně dotírali, v osmé minutě byl pár centimetrů od vstřelení branky Redlihs, ale pak převzala otěže zápasu Kanada. Skóre otevřel v 10. minutě Nathan MacKinnon, na 2:0 zvýšil ve 14. minutě Jason Spezza a jen o minutu později už na 3:0 z pohledu Kanady zvýšil Matt Duchene.

Po dalších dvou slepených brankách na začátku druhé třetiny vystřídal Mustukovse v brance Lotyšska Masalskis a ten za svá záda puk až do konce druhé třetiny nepustil. Lotyšům se v 53. minutě podařilo proti v poklidu hrající Kanadě snížit na 1:5, nicméně skóre zápasu uzavřel brankou z trestného střílení Sidney Crosby.

Lotyšský útočník Koba Jas po utkání litoval zbytečných chyb, kterých se jeho tým dopustil. „Nehráli jsme špatně, ale udělali jsme několik chyb. A ty vám tak silný tým, jako je Kanada, nepromine.“

USA – Finsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 20. Moses (Krug, Nelson), 32. Hendricks (Sexton), 35. Sexton (Krug, Hendricks), 47. Bonino (Moses, Nelson), 58. Hendricks (Larkin) – 26. Jokipakka (Pesonen, Kemppainen). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 8812.

Pokračovat ve čtení

Favorizovaní Finové vstoupili do utkání aktivněji a po celou první třetinu měli herní převahu. Nedařilo se jim však překonat dobře chytajícího Connora Hellebuycka v brance. Třiadvacet vteřin před koncem navíc inkasovali – individuální šanci akci zakončil Steve Moses. Ve 26. minutě sice vyrovnal Jyrki Jokipakka, to ale bylo ze strany Finů vše.

Po chybě Finů zvýšili Američané po polovině zápasu na 2:1, ve 35. minutě Dan Sexton zvýšil na 3:1. Ve třetí části pak Američané přidali další dvě branky. Finové sice byli aktivnější, Američané ale efektivnější v zakončování a na úvod turnaje zaskočili favorizovaný finský tým. „Šance jsme sice měli, ale nedokázali jsme z nich vytěžit maximum,“ lakonicky shrnul snažení svého týmu Aleksander Barkov.

Česká republika – Švédsko 5:6sn (1:2, 0:1, 4:2)

14. Jágr (Nakládal, Voráček), 43. Hertl (Němec, Klepiš), 52. Simon (Hejda), 53. Červenka (Voráček, Čáslava), 57. Zaťovič (Novotný, Simon) – 4. Lundqvist (Sjögren, Josefson), 8. Kronwall (Ekholm, Lander), 35. Rask (Lindholm), 45. Lindström (Moller), 60. Sjögren (Lindström, Klingberg), rozh. náj. Larsson. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 17383.

Čechům úvod do domácího šampionát nevyšel podle představ. Se Švédy už v 8. minutě zápasu prohrávali 0:2 – po střelách Joela Lundquista a Staffana Kronwalla. Ve 14. minutě v přesilovce snížil na 1:2 Jaromír Jágr, který šikovně tečoval střelu Nakládala. Další změna skóre přišla až po polovině utkání, Švéd Victor Rask zvýšil na 1:3.

Naději pro Čechy vykřesal na začátku třetí části Tomáš Hertl, Švédům ale stačilo jen 76 vteřin na to, aby odskočili zase o dvě branky, trefil se Joakim Lindström. Zpátky do hry vrátil Čechy Dominik Simon, který se v 52.minutě poprvé prosadil na seniorském mistrovství. A na 4:4 vyrovnal o necelou minutu později Červenka.

Čechům sice v závěru chyběl Jaromír Jágr, nechyběla jim ale chuť zápas otočit. Martin Zaťovič v 57. minutě prostřelil švédského gólmana a hala bouřila. Nicméně třiapadesát vteřin před koncem ji zmrazil Mattias Sjörjen, který opět vyrovnal. V prodloužení branka nepadla a v nájezdech se za Čechy prosadil jen kapitán Voráček, naopak Švédi byli úspěšní ve dvou případech ze tří.

Rusko – Norsko 6:2 (4:0, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Šipačov (Kovalčuk, Dadonov), 4. Anisimov (Kovalčuk), 16. Zaripov (Mozjakin, Tichonov), 17. Tichonov (Medvěděv, Zaripov), 30. Čudinov (Mozjakin, Zaripov), 35. Panarin (Šipačov, Birjukov) – 21. Thoresen (M. Olimb, Holos), 27. Thoresen (M. Olimb, Ask). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 6314.

Rusové měli raketový začátek a už ve 4. minutě vedli 2:0. Obrovskou převahu Rusů v první třetině ilustrovala i jediná střela Norů, kterou vyslali na ruskou branku, a na druhé straně naopak další dvě inkasované branky z hokejek Zaripova a Tichonova.

Ve druhé části sice Patrick Thoresen dvěma zásahy snížil, Rusové ovšem nedopustili drama, po brance přidali Čudinov a Panarin a nepřipustili drama. Ve třetí třetině se zápas už jen dohrával, branka nepadla a Rusové si bez problémů dokráčeli pro první výhru v turnaji.

Mathis Olimb po zápase hledal na výkonu Norů pozitiva: „Našli jsme způsob, jakým Rusům vstřelit dvě branky, vytvořili jsme si nějaké šance, věříme tomu, že v dalším zápase začneme lépe.“