Mezinárodní federace ledního hokeje

Výsledky třetího dne

Kanada smetla Německo, Rusko opět vítězně

Zveřejněno 04.05.2015 01:08 GMT+2 | Autor Lucie Štěrbová
Rusové si na turnaji připsali druhou, vysoká vítězství si na konto připisují i Kanada a Švédsko. Slovensko ztratilo další bod s Běloruskem.

Rusko – Slovinsko 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Kovalčuk (Dadonov, Barulin), 5. Kuljomin (Antipin), 19. Dadonov (Panarin, Šipačov), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 46. Dadonov (Šipačov, Panarin) – 24. Kopitar (Pretnar, Kranjc), 35. Pance, 55. Sabolič (Tičar, Jeglič). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 7557.

Ruský tým nastoupil do utkání proti Slovinsku v roli obrovského favorita a svou úlohu začal brzy potvrzovat. Už po pěti minutách vedli Rusové díky brankám Kovalčuka a Kuljomina 2:0, v 19. minutě pak na 3:0 pro Rusy zvyšoval Dadonov.

Anže Kopitar sice ve 24. minutě snížil na rozdíl dvou branek, třígólovou jistotu vrátil na hokejky Rusů Šipačovm, ale jen do 35. minuty, kdy na 2:4 snižoval Pance. O šanci na úspěch v zápase přišli Slovinci definitivně ve 46. minutě po druhé trefě Dadunova, Sabolič v 55. minutě jen snižoval na konečných 5:3 z pohledu Ruska.

Rakousko – Švédsko 1:6 (0:3, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 54. Heinrich (Komarek, Latusa) – 14. Forsberg, 19. Klefbom (Sjögren, Josefson), 20. Lander (Eriksson, Forsberg), 29. Forsberg (Eriksson, Ekman-Larsson), 30. Lindholm, 32. Forsberg (Ekman-Larsson, Lander). Vyloučení: 4:6, navíc Rahimi (Švéd.) 10 min. Bez využití. Diváci: 14051

Po výhře sobotní výhře nad Švýcarskem se tým Rakouska chtěl pokusit o další překvapení, silným Švédům ale dokázala rakouská obrana odolávat jen 14. minut – to se trefil Filip Forsberg. Švédové do konce první třetiny přidali ještě další dvě branky, a když Forberg těsně po polovině utkání zkompletoval hattrick a po brance přidal i Lindholm, utkání už se jen dohrávalo. O čestný úspěch Rakouska se až v 54. minutě postaral Dominique Heinrich.

Pokračovat ve čtení

Bělorusko – Slovensko 1:2 po prodl. (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 52. Kosticyn S. (Kaljužnij, Kosticyn A.) – 53. Meszároš (Hudáček, Dravecký), 62. Meszároš (Jurčo, Tatar). Vyloučení 4:5. Bez využití. Diváci: 8812.

Hrdinou Slovenska se po zápase proti Bělorusku stal Andrej Meszároš, který zápas rozhodl svými dvěma přesnými trefami. Na první branku v zápase ale publikum v ostravské ČEZ Aréně čekalo dlouho. Jako první se až v 52. minutě prosadil Sergej Kosticyn. Odpověď Slováků ale přišla vzápětí – po 64 vteřinách vyrovnal Meszároš.

A Andrej Meszároš se postaral i o druhý bod pro Slováky, když ve 2. minutě prodloužení překonal gólmana Lalanda podruhé v zápase. Slovenský kapitán Tomáš Konečný po zápase nešetřil chválou: „Byly to krásné góly. Andreje jsem ještě nikdy neviděl takhle pálit.“

Kanada – Německo 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Crosby (O'Reilly), 9. Hall (Eberle, Duchene), 17. Eakin (O'Reilly), 20. Eakin (Toffoli), 23. Hall (Duchene, Eberle), 25. Ekblad (Giroux, Wiercioch), 28. Giroux (Ennis, Savard), 36. Ennis (Giroux, Hamhuis), 40. Hall (Duchene, Muzzin), 43. Duchene (TS). Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 15046.

Hokejisté Kanady se s německým výběrem nepárali a hotovo bylo už po první třetině. Němci v první třetině nevyužili nabídnuté přesilovek, Kanada byla naopak v zakončení efektivní. „S každým zápasem se zlepšujeme. Stačí se jen více uvolnit na ledě,“ pochvaloval si kanadský kapitán Sidney Crosby, který otevíral skóre krásným gólem v 9. minutě.

Hattrick v zápase přidal Taylor Hall z Edmontonu, dvěma góly se na vysoké výhře podílel také Eakin. Němcům se tak nepodařilo navázat na slušný výkon ze souboje proti Francii a z ledu odcházeli s debaklem 0:10. „Bude pro nás lepší, když na tento zápas rychle zapomeneme,“ krčil po zápase rameny Patrick Hager.

Dánsko – Finsko 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Jokinen (Salmela, Donskoi), 29. Pesonen (Louhivaara, Kemppainen), 36. Barkov (Lindell, Jokinen). Vyloučení: 4:1. Bez využití. Diváci: 8353.

Finové si v severském derby dlouho nemohli najít recept na brankáře Dahma, nakonec se ale přece jen prosadili. Těsně před polovinou zápasu skóroval Jussi Jokinen, který tečoval Salmelovu střelu od modré. Regulérnost branky museli dlouho posuzovat rozhodčí, po dlouhých minutách ovšem přeci jen hlavní sudí ukázal do středového kruhu. Druhý gól následně přidal Pesonen a střelecky výrazně aktivnější výběr Suomi se tak mohl zklidnit.

Finové měli navrch i díky kvalitní defenzivě, která oproti předchozímu zápasu se Spojenými státy fungovala na jedničku. „Každá vychytaná nula je skvělá. Musím však poděkovat týmu, kluci přede mnou hráli opravdu dobře,“ chválil spoluhráč brankář Pekka Rinne, který pochytal všech 16 dánských střel a udržel čisté konto. Finsko nakonec zdolalo Dánsko 3:0. Dánové mají po dvou zápasech jediný bod, už v úterý je ovšem čeká klíčový zápas s Běloruskem.

Francie – Švýcarsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 49. Raux – 16. Hollenstein (Brunner, Josi), 22. Josi (Fiala, Blum), 60. Suri (Brunner). Vyloučení: 4:6, navíc S. Treille 5 min. a do konce utkání, A. Roussel (oba Fr.) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 8780.

Na velké problémy se záchranou mají zaděláno hokejisté ze země Galského kohouta. Jeden z outsiderů pražské skupiny po těsné prohře s Německem nestačil ani na Švýcarsko, jemuž podlehl 1:3. Skóre zápasu otevíral Denis Hollenstein, který střelou v pádu potrestal nebezpečný faul Sachy Treilleho na Helblinga. Rozhodující akce pak přišla na začátku druhé dvacetiminutovky, kdy se přesnou ranou z úhlu přes překonaného brankáře Hueta prosadil Roman Josi.

Kontaktní gól Damiena Rauxe přišel až v 50. minutě, a to už bylo pozdě. Závěrečný tlak modrobílých totiž nepřišel. Místo toho Reto Suri pečetil do prázdné branky na konečných 3:1. „Snažíme se hrát svoji hru, musíme především bojovat jako tým,“ komentoval Suri první výhru svého týmu v turnaji. Švýcaři tak částečně odčinili nezdar v souboji proti Rakousku a zvýšili své šance na postup do čtvrtfinále.