Mezinárodní federace ledního hokeje

Zahraje si Jágr doma?

Jaromír Jágr před deseti lety v Praze zářil

Zveřejněno 21.08.2014 13:43 GMT+2 | Autor Jan Hrabal
Jaromír Jágr je v České republice žijící legendou. Na posledním domácím šampionátu v roce 2004 byl hlavní postavou, hokejoví fanoušci ho chtějí vidět i za rok.

Jágr je ikona českého hokeje, i ve svých dvaačtyřiceti letech stále předvádí skvělé výkony a udržuje se na té nejvyšší úrovni. V současnosti stále nastupuje za tým New Jersey Devils hrající nejslavnější soutěž světa – NHL. Za Jágrovými úspěchy je však tvrdá dřina.

Poprvé mohl Jaromír Jágr startovat na mistrovství světa na českém území už v roce 1992, tehdy hostila světový šampionát Praha s Bratislavou. Jaromír Jágr reprezentoval svou vlast na mistrovství světa o dva roky dříve, přičemž pomohl Československu k zisku bronzových medailí.

Po tomto mistrovství odešel Jaromír Jágr do zámoří a hned v následné sezoně získal Stanleyův pohár s Pittsburghem Penguins. V roce 1992 Tučňáci zopakovali svou jízdu play off, konferenční finále i následný boj o pohár vyhráli vždy 4:0 na zápasy. Proto mu tento šampionát unikl…

O dvanáct let později vítala mistrovství světa natěšená Česká republika, tehdejší Sazka Arena byla pravidelně vyprodaná, i ostravská ČEZ Aréna hlásila vysoké návštěvy i díky přílivu slovenských fanoušků.

Jaromír Jágr působil ve Washingtonu Capitals, ten ve Východní konferenci skončil předposlední, nepostoupil do play off a cesta pro osmašedesátku byla do Prahy volná. V sedmi odehraných zápasech vstřelil Jaromír pět branek a na další čtyři přihrál. V turnajovém hodnocení produktivity skončil na třetím místě a probojoval se do All-star týmu turnaje.

Chtěl ale víc, ve čtvrtfinále proti Spojeným státům americkým táhl český tým, ve 27. minutě vstřelil gól, ale postoupit se pořádající zemi nepovedlo. Zápas s USA musely rozhodnout samostatné nájezdy, Jaromír Jágr ve třetí sérii trefil pouze tyč…

Pokračovat ve čtení

V době konání Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2015 mu bude třiačtyřicet let, po světovém šampionátu v Minsku oznámil, že končí v českém národním týmu. Třeba se však generalitě českého hokeje podaří Jaromíra Jágra přesvědčit, aby se s reprezentací rozloučil až na světovém šampionátu před domácími fanoušky.