Kanada se trápila s Francií, Rusové zářili

Zveřejněno 09.05.2015 23:27 GMT+2 | Autor Jakub Mezlík
Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji má za sebou devátý hrací den.

Francie – Kanada 3:4

Branky a nahrávky: 17. Desrosiers (Meunier, Auvitu), 47. Treille Y., 47. Fleury – 12. Seguin (Spezza, Barrie), 13. Eberle (MacKinnon, Duchene), 38. Seguin (Spezza), 50. Eberle (Burns, Crosby). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:3. Diváci: 15 300. Třetiny: 1:2, 0:1, 2:1.

Suverénní Kanaďané narazili na papírově slabšího soupeře, paradoxně s ním však měli největší problémy a vybojovali jen těsné vítězství, které vystřelil v 50. minutě útočník Edmontonu Jordan Eberle.

Kanadští hokejisté se v první třetině ujali vedení dvěma slepenými góly Tylera Seguina a Eberleho. Mohlo by se zdát, že Francouzi se položí a nebudou vzdorovat, opak byl ale pravdou. Ještě v první třetině skóroval Julian Desrosiers, a i když pak zámořský tým znovu díky Seguinovi odskočil na rozdíl dvou branek, v polovině třetí třetiny v rozmezí pětatřiceti sekund soupeř vyrovnal.

Na góly Yoricka Treilleho a Damiena Fleuryho už ale Francouzi nenavázali, Kanada rychle strhla v přesilovce vedení na svoji stranu a náskok si již pohlídala.

Bělorusko – Rusko 0:7

Branky a nahrávky: 10. Kovalčuk (Kuljomin, Anisimov), 22. Tarasenko (Anisimov, Medveděv), 30. Šipačjov (Panarin, Dadonov), 33. Panarin (Šipačjov), 43. Širokov (TS), 45. Dadonov (Malkin, Kovalčuk), 52. Malkin (Tarasenko, Mozjakin). Vyloučení: 4:2, navíc Kosticyn A. (BLR) 10 min. OT. Využití: 0:3. Diváci: 8 363. Třetiny: 0:1, 0:3, 0:3.

Rusové vyřídili na svůj velký svátek „Den vítězství“ Bělorusko. Při vysokém vítězství 7:0 se prosadil také Jevgenij Malkin, který se v posledních zápasech v Pittsburghu i v národním dresu střelecky hodně trápil.

Pokračovat ve čtení

Rusko poslal do vedení v 10. minutě Ilja Kovalčuk, Bělorusové ale mohli brzy vyrovnat. Demkov měl výhodu trestného střílení, ale na Bobrovského nevyzrál a od druhé třetiny už začala sborná úřadovat naplno.

V prostřední části se prosadili Vladimir Tarasenko, Vadim Šipačjov a Artěmij Panarin, další góly v závěrečné třetině přidali z nájezdu Sergej Širokov a z přesilovek Jevgenij Dadonov a Malkin.

Rakousko – Lotyšsko 1:2p.

Branky a nahrávky: 17. Lebler (Raffl M.) – 33. Darzinš (Daugavinš), 61. Daugavinš (Darzinš, Galvinš). Vyloučení: 1:3, navíc Jerofejevs (LAT) 10 min. OT. Využití: 0:0. Diváci: 12 735. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 – 0:1.

Důležitý zápas v bojích o udržení ve skupině A byl dramatickou bitvou, v níž měli mírně navrch Rakušané, ale skvělý Masalskis v lotyšské brance držel své spoluhráče ve hře.

Rakousko se ujalo vedení v 17. minutě po trefě Briana Leblera, Lotyšsku se podařilo vyrovnat v polovině zápasu, když za záda Starkbauma protlačil puk Lauris Darzinš. Rakušané pak měli několik dobrých šancí v závěru třetí třetiny, ale nevyužili je a v prodloužení se prosadili Lotyši. O jejich výhře 2:1 rozhodl po rychlé souhře Kaspars Daugavinš.

Finsko – Slovensko 3:0

Branky a nahrávky: 51. Donskoi (Lindell, Jokinen), 56. Aaltonen (Pesonen, Kemppainen), 60. Komarov. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8 812. Třetiny: 0:0, 0:0, 3:0.

Finové mají na mistrovství světa úctyhodnou bilanci, za poslední čtyři zápasy nedostali ani jednu branku. Zatímco v předchozích třech zápasech vychytal nulu vždy Pekka Rinne, pro zápas se Slovenskem ho mezi tyčemi nahradil Juuse Saros a vedl si podobně jako jeho slavnější kolega.

Čisté konto dlouho držel také jeho protivník Ján Laco, Finové se poprvé prosadili až v 51. minutě, kdy Joonas Donskoi propálil slovenského gólmana z vrcholu levého kruhu. Druhou ránu zasadil Slovákům o pět minut později Juhamatti Aaltonen a finské vítězství pečetil trefou do prázdné branky Leo Komarov.

Finové se díky vítězství 3:0 dotáhli bodově na své konkurenty Rusko a Spojené státy, Slovákům se vzdaluje postup do čtvrtfinále.

Švédsko - Švýcarsko 2:1p.

Branky a nahrávky: 8. Lindholm (Rask, Ericsson), 64. Forsberg (Eriksson, Ekman-Larsson) – 41. Bodenmann (Blum, Ambühl). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 15 201. Třetiny: 1:0, 0:0, 0:1 – 1:0.

Švédové se ujali proti Švýcarům už v 8. minutě vedení zásluhou mladého útočníka Caroliny Hurricanes Eliase Lindholma, pak ale švýcarský gólman Genoni zavřel svoji branku a hokejisté se třemi korunkami na dresech ji marně dobývali.

Trpělivě hrající Švýcarsko dokázalo vyrovnat na začátku třetí třetiny, kdy se po čtyřiatřiceti sekundách hry prosadil Simon Bodenmann. Hokejisté helvétského kříže dotáhli zápas až do prodloužení, v něm ale fauloval Trachsler a využitou přesilovku Švédové využili.

Na konci 4. minuty prodloužení se trefil Filip Forsberg, a Švédsko tak má nyní na druhém místě tříbodový náskok před druhou Českou republikou. Pokud v posledním zápase skupiny vyhraje nad Francií, z horší pozice už do čtvrtfinále nepůjde.

Dánsko – Norsko 4:1

Branky a nahrávky: 2. Jensen N. (Poulsen), 20. Nielsen (Jakobsen, Madsen), 34. Storm (Jensen J., Nielsen), 52. Jakobsen (Hardt, Madsen) – 4. Olimb K. (Roselli Olsen, Bonsaksen). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 7 316. Třetiny: 2:1, 1:0, 1:0.

Dánové udělali v souboji s Norskem rozhodující krok za záchranou. I když Norové poslední dva zápasy se Slovinskem a Slovenskem vyhráli a pomýšleli na boj o čtvrtfinále, po večerním sobotním zápase se je jasné, že do něj neproniknou.

Na rychlou úvodní branku Nicholase Jensena sice dokázal za necelou minutu a půl zareagovat norský útočník Ken Andre Olimb, pak už ale otěže zápasu převzali Dánové. V závěru první třetiny využil přesilovku Daniel Nielsen, další gól z početní převahy přidal v polovině zápasu Frederik Storm. Na konečných 4:1 pak ve třetí třetině upravil Julian Jakobsen.