Mezinárodní federace ledního hokeje

Zápasy osmého dne

Tým USA opět vítězně, další výhru má i Česko

Zveřejněno 09.05.2015 00:31 GMT+2 | Autor Lucie Štěrbová
Američané napravili čtvrteční zaváhání a porazili Dánsko 1:0, výhru si připsali i Češi, kteří porazili Rakousko 4:0. Zvítězili i Němci a Norové.

Česká republika – Rakousko 4:0

Branky a nahrávky: 32. Němec (Simon), 39. Zaťovič (Hejda, Němec), 40. Sobotka (Červenka, Krejčík), 41. Voráček (Jordán, Hertl). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 17 383 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 3:0, 1:0.

Den po utkání s Francií se český výběr střetl s dalším papírově slabším soupeřem. Rakousko sice v první polovině zápasu vzdorovalo, ale Češi nakonec zvítězili 4:0 a posunuli se na třetí místo skupiny A – bod za druhé Švédy a dva body před čtvrté Švýcary.

Češi, kteří do zápasu nastoupili opět v mírně pozměněné sestavě, v první polovině zápasu nedokázali najít recept na rakouskou obranu a gólmana Starkbauma. Několik složitých zákroků měl na druhé straně i Ondřej Pavelec. Skóre tak otevřel až ve 32. minutě Ondřej Němec. Češi se po úvodní brance zklidnili a ještě zesílili tlak na Rakušany.

Výsledkem byly další dvě branky z hokejek Martina Zaťoviče a Vladimíra Sobotky a také výměna rakouských gólmanů po druhé třetině. Náhradník Swette ale inkasoval už sedm sekund po startu třetí části – prostřelil ho Voráček. Po zbytek času už Češi hru kontrolovali a nepustili Rakušany do žádné šance.

Slovinsko – Norsko 1:3

Branky a nahrávky: 21. Muršak (A. Kopitar, Kranjc) - 9. Thoresen (M. Olimb, Hölos), 24. Bastiansen (K. A. Olimb, Sörvik), 39. Hölos (M. Olimb, Thoresen). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:3. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Ostrava odpoledne hostila duel dvou týmů, které byly ohrožené sestupem. A důležité utkání lépe zvládli Norové, kteří porazili Slovince 3:1. Se šesti body na kontě se tak definitivně vyhnuli sestupovému pásmu a naopak si ještě drží šance na postup do čtvrtfinále.

Pokračovat ve čtení

Slovinci přitom svůj zápas nezačali špatně. Hráli aktivní hokej a vytvářeli si šance. V deváté minutě to ale byli Norové, kteří se prosadili v první přesilovce zápasu. O vyrovnání se jen 15 vteřin po začátku druhé části postaral Muršak, ale už ve 24. minutě vrátil v další přesilovce vedení na stranu Norska Bastiansen. Na 3:1 pro Nory uzavřel skóre ve 39. minutě Hölos – opět gólem z přesilovky.

Slovinci se pokoušeli o vyrovnání v dlouhé power play, ale nepodařilo se jim ani snížit. Ve zbylých dvou zápasech – proti Dánsku a Spojených státech musí nutně bodovat.

USA – Dánsko 1:0

Branka: 28. Nelson. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 8812.

Američané, kteří ve čtvrtek podlehli Bělorusům, v zápase proti Dánům napravili svou reputaci. Zápas před vyprodanou ostravskou arénou vyhráli těsně 1:0 a s dvanácti body se vrátili zpět do čela tabulky B. Utkání rozhodl ve 28. minutě Američan Nelson.

Dánsko bylo v úvodu zápasu aktivnější i nebezpečnější. Jako by na Američanech ležela ještě deka z předchozího utkání. S postupem času ale američtí mladíci na Dány zatlačili a výsledkem jejich tlaku byla vedoucí branka. Dánsko branka sice nepoložila, ale i přes svou aktivitu nastřelilo jen několik tyček. A protože se Dánům nepodařilo vyrovnat ani v dlouhé power play, patří jim s jedním bodem předposlední místo ve skupině A.

Německo – Lotyško 2:1

Branky a nahrávky: 47. Wolf (Reimer, Krueger), 58. Plachta - 12. Darzinš (Daugavinš). Vyloučení: 5:1, navíc Sprukts (Lot.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 15 494.

Němci ani Lotyši v dosavadním průběhu šampionátu nijak nezářili. O to důležitější byl vzájemný souboj, v němž se mohl jeden z celků odpoutat ode dna. Lépe do záchranářského duelu vstoupili Lotyši. Ve 12. minutě se v přesilovce prosadil Lauris Darzinš pohotovou ranou ke vzdálenější tyči. Oba týmy věděly, že jde o hodně a hrály hodně opatrně. To se bohužel podepsalo na atraktivitě utkání. Druhá třetina nabídla pouhých šest střel na obou stranách, a tak rozhodnutí muselo přijít až v závěrečné dvacetiminutovce.

Ve 45. minutě Janis Spurks odešel předčasně do sprch za faul kolenem a pětiminutovou početní výhodu Němci využili. Michael Wolf dorazil do brány puk, který jinak výtečný Masalskis vyrazil pouze před sebe. Fanoušci už se pomalu smiřovali s dramatickým vyvrcholením v podobě prodloužení, jako rána z čistého nebe ovšem přišel gól Matthiase Plachty v 58. minutě. Prudká rána se odrazila od zadní brankové konstrukce a její regulérnost musel potvrdit videorozhodčí. Těsný výsledek 2:1 se nakonec Německu podařilo udržet a získalo tak velice důležité tři body.