Mezinárodní federace ledního hokeje

Zápasy třetího dne

Slováci proti Bělorusku a Finové hrají o první výhru

Zveřejněno 03.05.2015 12:17 GMT+2 | Autor Stanislav Souček
Šesti zápasy pokračuje víkendový program mistrovství světa. V Ostravě hraje Slovensko svůj druhý zápas, v Praze bojují o další body Švédsko a Kanada.

Rusko - Slovinko – 12:15, ČEZ Aréna v Ostravě

První ostravský zápas má jasného favorita. Rusko v prvním zápase na turnaji porazilo Norsko bez problémů 6:2, když o výsledku rozhodlo čtyřmi brankami už v průběhu první třetiny. V sobotu pak s ruským týmem na tréninku trénoval už i Jevgenij Malkin, hvězda Pittsburghu. Rusové ale musejí hned od začátku turnaje počítat i ztráty – na turnaj nepřijede Pavel Dacjuk, kterého nepustil Detroit, a kvůli zranění turnaj skončil pro Danise Zaripova.

Slovinsko ve svém prvním utkání prohrálo s Běloruskem 2:4, a ač byl výsledek pro Slovince ještě poměrně milosrdný, Anže Kopitar si po zápase nebral servítky: „Jestli budeme hrát zítra proti Rusům, jako jsme dneska hráli první dvě třetiny proti Bělorusku, dopadneme katastrofálně. Charakter jsme ukázali až ve třetí třetině.“

Rakousko – Švédsko – 12:15, O2 arena v Praze

Rakouskou, navrátilec do elitní skupiny mistrovství světa, zaskočilo svou houževnatou hrou v prvním zápase Švýcary. Rakouský tým sice v zápase, který skončil po základní hrací době i prodloužení 3:3, dotahoval ztrátu, v nájezdech byl ale šťastnější a bral bonusový bod. „Je to pro nás cenné vítězství. V našem týmu máme skvělou partu, věřili jsme, že se nám to může povést,“ řekl po skončení utkání střelec vítězného nájezdu Konstantin Komarek.

Švédsko v pátek odstartovalo turnaj divokým zápasem s Českem. V něm Švédové dokonce třikrát vedli o dvě branky. V 57. minutě ale Česko dokonalo obrat a v utkání vedlo 5:4, o vyrovnání se postaral 53 vteřin před koncem Mattias Sjögren a vítězný nájezd proměnil Oliver Ekmar Larsson.

Pokračovat ve čtení

Bělorusko – Slovensko – 16:15, ČEZ Aréna v Ostravě

Bělorusko, loňský pořadatele MS, koučuje americký trenér Dave Lewis, který tým pokládal převážně z hráčů KHL. Bělorusové v prvním utkání porazili Slovince 4:2 – po dvou třetinách svítil na ukazateli skóre stav 3:1, Slovincům se v 52. minutě podařilo snížit, ale první výhru na turnaji si Bělorusko vystřelilo gólem do prázdné branky.

Slovensko odehrálo svůj první zápas na turnaji před vyprodanou ostravskou arénou. Převaha v hledišti i ta střelecká na ledě Slovákům ale v prvních dvou třetinách nepomohla, prohrávali s Dány 0:1. Dány nakonec slovenský výběr zdolal až po nájezdech 4:3. Proti Bělorusku ho ale pravděpodobně posílí detroitská dvojice Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo. „Dorazili do Ostravy, v neděli ráno se zúčastní rozbruslení a pak se rozhodneme, zda nastoupí proti Bělorusku. Jsou to mladí kluci, aklimatizovat by se měli rychle,“ tvrdil v sobotu slovenský trenér Vůjtek.

Kanada – Německo – 16:15, O2 arena v Praze

Kanadští favorité na titul v prvním utkání na šampionátu nezaváhali a porazili Lotyšsko 6:1. Lotyšsko sice v prvních deseti minutách nepříjemně dotíralo na gólmana Smithe, ale v 10. minutě otevřel skóre Nathan MacKinnon. Do první přestávky Kanada vedla už 3:0, ve 24. minutě byl stav zápasu 5:0 a o vítězi bylo rozhodnuto. Utkání pak Kanaďané dohráli v poklidném tempu a připsali si první tři body na turnaji.

Německo v sobotu zahájilo svou cestu turnajem vítězně, když porazilo Francii 2:1. Výhra se ale nerodila úplně jednoduše. Německo vedlo od 13. minuty díky Wolfovi 1:0, Francie ale v 51. minutě vyrovnala. Výhru pro Němce tak vystřelil až v čase 59:00 Patrick Reimer.

Dánsko – Finsko – 20:15, ČEZ Aréna v Ostravě

Souboj dvou týmů, které na šampionátu ještě nevyhrály, bude ve večerním ostravském zápase hostit ČEZ Aréna. Dánové v neděli prohráli se Slovenskem po samostatných nájezdech, ale do tabulky získali alespoň bod po remíze 3:3 v základní hrací době. Proti Finsku ale rozhodně nejsou favorité

„Šance jsme sice měli, ale nedokázali jsme z nich vytěžit maximum,“ komentoval prohru finského týmu s USA Aleksander Barkov. Finové byli v pátečním zápase favority, ale formu si do zápasu s mladíky z USA nepřinesl finský útok a ani gólman Rinne. Podceňovaní Američané dovolili Finům jednou branku a překvapivě zvítězili vysoko 5:1. Finsko tak má ve svém druhém vystoupení co napravovat.

Francie – Švýcarsko – 20:15, O2 arena v Praze

„Byl to zápas, který jsme měli vyhrát, měli jsme šance a myslím, že jsme hráli lépe než oni. Je to trochu frustrující přijít o body takhle, zítra proti Švýcarsku musíme dát více branek,“ popisoval své pocity po utkání s Němci, které Francie ztratila šedesát vteřin před koncem, Damien Fleury, jediný úspěšný střelec. Francie prohrála 1:2 a bude chtít bodovat proti Švýcarům.

Ti v sobotu poněkud překvapivě ztratili dva body s Rakouskem po prohře 3:4 v nájezdech. Houževnatý tým Rakouska v zápase sice vždy prohrával, Švýcaři si ale nepohlídali závěr zápasu a nakonec nezvládli ani nájezdy.