Mezinárodní federace ledního hokeje

Zápasy závěrečného dne

Kanada dominovala i ve finále a slaví zlato

Zveřejněno 18.05.2015 03:08 GMT+2 | Autor Karolína Antošová
Je dobojováno. Nedělní zápasy určily, kdo si domů odveze jaké medaile. Kanada bere zlato, Rusové stříbro USA bronz. Ostrouhali jen domácí Češi.

ČR - USA 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Bonino (Nelson, Coyle), 19. Lewis (Eichel), 40. Coyle (Bonino). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Vinneborg - Dahmén (oba Švéd.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 15.007.

Po čtvrteční čtvrtfinálové parádě a sobotním vyrovnaném klání s Kanadou se od Čechů čekal jediný možný výsledek. A to, že na domácím šampionátu získají alespoň bronz. Jenomže mladý americký výběr, jehož věkový průměr byl 24 let, potvrdil, že na tomto turnaji si u Američanů vše do puntíku sedlo.

USA se dostaly do vedení zásluhou Bonina už v osmé minutě zápasu a Čechům se vůbec nedařilo jednobrankové manko smazat. Do konce první části naopak inkasovali ještě jednou. Američané si náskok velmi pečlivě hlídali. Když už v obraně trochu polevili, zachránil je Hellebuyck, který si svými výkony řekl i o místo v All Star týmu turnaje.

Na amerického brankáře nakonec nikdo z českých hráčů nevyzrál, naopak Pavelec inkasoval ještě jednou z hole Charlieho Coyla. Stejně jako loni i tentokrát v Praze končí český celek na čtvrtém místě, navíc s hrozivou bilancí. Jak loni, tak i letos nedal v semifinále a zápasu o třetí místo jedinou branku.

Kanada - Rusko 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 19. Eakin (Ennis, Muzzin), 22. Ennis (Eakin, Couturier), 28. Crosby (Eberle, Hamhuis), 29. Seguin (Giroux, Barrie), 49. Giroux (Crosby, O'Reilly), 50. MacKinnon (Savard) - 53. Malkin (Mozjakin, Kulikov). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Carnathan (USA). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 17.383 (vyprodáno).

Pokračovat ve čtení

Od finálového střetnutí všichni očekávali, že kanadský celek bude konečně donucen „sešlápnout plyn naplno“. Jenomže to se nekonalo ani v posledním představení Kanady na turnaji. Hvězdný tým nezaváhal ani tentokrát a Rusko přejel suverénně 6:1. Na turnaji tak neprohrál ani jednou v základní hrací době a od IIHF obdržel šek na 1 milion švýcarských franků.

V první třetině se ještě zdálo, že by Rusové mohli utkání trochu zdramatizovat – na střely sice jasně prohrávali, na skóre to ale bylo jiné. Pro Kanadu otevřel skóre zápasu až v 19. minutě Cody Eakin. Na začátku druhé třetiny ale Rusové absolutně nestíhali a do poloviny zápasu už to bylo 4:0.

Kdyby se utkání dohrálo za stavu 6:0 pro Kanadu, jednalo by se o nejdrtivější výhry javorových listů nad sbornou v historii. Tu ale v 53. minutě odvrátil jedinou ruskou brankou Jevgenij Malkin. To už ale byla jen kosmetická úprava, která na titulu pro Kanadu nic neřešila.