Loading...

Kanada – Česko 2:0

Český sen o zlatu skončil na hokejkách Kanady

Zveřejněno 16.05.2015 19:29 GMT+2 | Autor Lucie Štěrbová
Češi si finále nezahrají. Stejně jako loni skončila jejich cesta za zlatem v semifinále, kde nestačili na favorizovanou Kanadu a prohráli 0:2.

Česko nezvládlo semifinále v letech 2011, 2012 ani na loňském šampionátu a dohromady v těchto třech zápasech vstřelilo pouhé tři branky. Proti Kanadě ale český výběr začal velmi aktivně. Už v první minutě prověřili Smithe Klepiš s Voráčkem, jen chvíli po nich se do úniku dostal Červenka. A do třetice mohl Čáslavovu střelu dorážet Erat. Kanaďané se ale po prvních minutách českého náporu oklepali a začali nepříjemně dotírat na Pavelce.

V šesté minutě Pavelce po střele Halla ještě zachránilo břevno, střelu Seguina následně vyrazil, proti střele Taylora Halla z 9. minuty už se ale přesunout nedokázal a Kanada vedla 1:0. Ve 14. minutě mohl branku vstřelit Novotný, za Smithe na brankové čáře ale zakročil Burns. V závěru první třetiny pak několik obrovských šancí hasil Pavelec a obrovský tlak Kanady přerušila až přestávková siréna.

Na 2:0 pro Kanadu mohl zvýšit ve 23. minutě Sidney Crosby, nepochopitelně ale minul zcela prázdnou branku. A jen o minutu později zlikvidoval ohromnou šanci Spezzy opět Ondřej Pavelec. Nápor Kanady korunovala nastřelená tyčka v přesilovce z pětadvacáté minuty. Čechům se přestala dařit rozehrávka a Kanaďané byli všude o krok napřed.

Svou převahu potvrdili v polovině zápasu, když Jason Spezza našel skulinku v postavení Pavelce a poslal Kanadu do dvoubrankového vedení. Češi se mohli vrátit do hry ve 39. minutě, když Petr Koukal usměrnil puk za záda gólmana Smithe. Podle rozhodčích stál ale v brankovišti, a tak branku i přes protesty Jágra a snahu Voráčka o videokonzultaci neuznali.

Pokračovat ve čtení

Hned na začátku třetí části se Čechům podařilo dostat do přečíslení, slibnou akci ale překombinovali a v dalších minutách pro ně bylo stále těžší a těžší protáhnout se skrz kanadský obranný val. Ve 48. minutě ještě na Smithe dotíral Jágr, nicméně čas se rychle krátil a Kanada poctivě bránila. Do vyložené gólové šance se český tým v posledních deseti minutách utkání nedostal, naopak Toffoli mohl dvě minuty před koncem pojistit výhru třetí brankou. Pavelec ho ale vychytal.

V závěrečné minutu trvající power play už branka nepadla, a tak Kanada postoupila do finále a Češi si zahrají v neděli od 16:15 o bronz s poraženým z večerního zápasu mezi Spojenými státy a Ruskem.