Loading...

Česká republika bez medaile

Spojené státy slaví bronz, Češi opět čtvrtí

Zveřejněno 17.05.2015 21:13 GMT+2 | Autor Vojtěch Jurák
Předposlední zápas MS nabídl urputnou bitvu, z niž vyšly vítězně americké barvy. Spojené státy se tak radují z bronzu, domácí Česká republika končí na 4. místě.

Program závěrečného dne mistrovství odstartoval soubojem poražených semifinalistů. Zatímco Spojené státy nestačily na Rusko, Česká republika padla s Kanadou. Oba týmy ale spojovalo také například to, že nedokázaly v minulém utkání vstřelit branku.

Domácí reprezentace začala aktivně a už v první minutě se dostali do dobrých příležitostí Tomáš Plekanec a Jakub Klepiš. Američané zprvu působili poněkud zaskočeně, ovšem postupně se dostávali do zápasu a v 8. minutě se dokonce ujali vedení. Nick Bonino dokonale využil dlouhého tlaku své formace a doklepl do sítě volný puk před brankou. Gólman Ondřej Pavelec krátce předtím levým betonem vyrazil svižnou střelu Brocka Nelsona i jeho následnou dorážku, ovšem napotřetí už kotouč nezastavil.

Čechům se nedala upřít snaha, ovšem branka Spojených států jejich aktivitu přibrzdila. Do přestávky navíc inkasovali ještě jednou, a to z hole Trevora Lewise, který na hranici brankoviště tečoval nahození Jacka Eichela. Do konce třetiny zbývaly necelé dvě minuty a Američané vedli 2:0.

Ve druhé části pokračovala domácí reprezentace v dobývání americké branky, ovšem ani Martin Erat, ani Vladimír Sobotka nezpracovali před brankou dobře mířené nahrávky. Jakub Voráček v jednom z rychlých protiútoků minul o několik centimetrů odkrytou klec, Jan Kolář trefil břevno, a když Češi nevyužili ani čtyřminutovou přesilovku pět na čtyři, začala se jejich útočná snaha pomalu měnit v křeč.

Závěr třetiny opět patřil zámořským hokejistům. Do sirény zbývalo přesně 50 vteřin, když překonal Pavelce Charlie Coyle. Americký forward zvýšil na 3:0 a přiblížil svůj tým o další kousek blíž k bronzové medaili. Tento stav vydržel až do druhé přestávky.

Závěrečná třetina nabídla podobný obraz jako ty předchozí dvě. Urputný boj o každý kousek ledu a marnou snahu Čechů vstřelit branku. Brankář Connor Hellebuyck plnil svoji roli v týmu více než zodpovědně a chytal jednu střelu za druhou. Český tým svého soupeře jasně přestřílel, ovšem branku vstřelit nedokázal. Nepomohla mu k tomu ani přesilová hra v samotném závěru vylepšená o šestého hráče v poli.

Pokračovat ve čtení

Američané zvítězili 3:0 a vybojovali na šampionátu bronz. Stejně jako v roce 2004 tak překazili domácí reprezentaci sen o medaili před vlastními fanoušky. Češi zároveň po roce opět zopakovali nelichotivou statistickou zajímavost. Stejně jako loni nedokázali ani letos v semifinále a v boji o 3. místo dát gól.